Cumhuriyetimizin 95. yıl dönümü coşkusunu yaptığımız kapsamlı çalışmalarla ikiye katladık! Yurt dışı ve yurt içinde, dünyanın en büyüğü olması planlanan “İstanbul Havalimanı”nın açılışının ihracatımıza yapacağı katkının önemini vurgulayan dev bir tanıtım kampanyası düzenledik. 

Yurt dışı kampanyamız kapsamında, öncelikli hedef ülkelerin de yer aldığı 8 ülkede 14 gazetede tam sayfa ilan çalışmaları yapıldı. İlanlarımız toplam tirajı 5.403.529 olan Washington Post ve New York Times (ABD); Kommersant (Rusya); Süddeutsche Zeitung ve Frankfurter Allgemeine Zeitung (Almanya); Le Monde ve Le Figaro (Fransa); The Times, Financial Times ve The Guardian (İngiltere); La Repubblica ve Corriere della Sera (İtalya); Times of India (Hindistan) ve The Straits Times’da (Singapur) gibi güvenilir gazetelerde yayınlandı. 9 ülkede servis edilen basın bültenleri dijital platformlarda 468 yansıma aldı. 

Yurt içinde yaptığımız kampanya ile desteklenen iletişim çalışmamız sonucunda, toplam tirajı 1.811.337 olan 16 gazete ilanı kullanımı ile 3.239.000 kişiye erişim sağlandı. Basın bültenimiz yazılı basın ve dijital portallarda 89 adet yansıma aldı. 

Ayrıca, yeni havalimanı açılışında Türk ihracatçılarının varlığını gösterdik, sektörel markalama calışmaları yaparak katılımcılara çeşitli ürünler hediye ettik.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk defa düzenlediği Uluslararası İthalat Fuarı CIIE 2018’de 38 Türk firmasının katılımı yanı sıra Türkiye tanıtım standımızla yerimizi aldık. Çince hazırladığımız tanıtım broşürleri, tanıtıcı filmler ve infografik videolar sayesinde stant ziyaretçilerimize Sağlık, Fındık, Zeytinyağı ve Mücevher sektörleri başta olmak üzere 13 sektörümüzü anlattık. Fuar alanında bulunan panellere sektör tanıtıcı reklamlar vererek ihracatçı sektörlerinin fuardaki görünürlüğünü artırdık.

CIIE 2018 fuarını destekleyici iletişim çalışmalarımız kapsamında, Çin’in en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Weibo’da 2.5 milyona yakın takipçili bir moda fenomeniyle iş birliği yaptık. Fenomenimiz Weibo’da sektör tanıtıcı 2 post paylaştı, ayrıca fuar alanı ziyareti esnasında gerçekleştirdiği 1 saatlik canlı yayın ile toplamda 40 milyon kişiye anlık erişim aldı. Ayrıca, Çin’in önde gelen 148 haber ve ekonomi sitesinde Sağlık, Mücevher ve Zeytinyağı dahil olmak üzere 12 sektör için tanıtıcı içeriklerimiz yayınlandı. Weibo ve WeChat kanalları üzerinden paylaşılarak desteklenen içerikler sayesinde Çin’de 200 milyondan fazla erişim aldık.

CIIE 2018’e katılımımızı destekleyen halkla ilişkiler çalışmaları yapıldı. Fuardaki milli katılımımız ve imzalanan protokoller hakkında bültenler paylaşıldı. Fuar esnasında, Türkiye - Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı ile Çin’in önde gelen TV kanallarıyla röportajları gerçekleştirildi. Çalışmalarımız neticesinde pek çok basın yansıması elde edilirken CCTV ve CGTN kanallarında röportajlarımız yayınlandı.

BROOKLYN’DEN KATAR’A SEKTÖR TANITIMLARIMIZ HER YERDE

ŞEF NİC’LE BURSA SİYAH İNCİRİ MİLYONLARA TANITILACAK

Bursa siyah incirinin tanıtımı kapsamında yaklaşık 25 milyon takipçili sosyal medya fenomeni ve ünlü Çinli Şef Nic 19-20 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da ağırlandı. TTG tarafından desteklenen ve UİB tarafından düzenlenen projede Şef Nic, incir başta olmak üzere birçok Türk lezzetini görme fırsatı buldu. Şef, Kasım ayında başlayacak programının yeni sezonunda Bursa siyah inciri içeren tariflerini milyonlara anlatacak.

BROOKLYN’DE TÜRK SU ÜRÜNLERİ TANITIMI

Türk su ürünleri, ABD’de 13. sü gerçekleştirilen International Chefs Congress etkinliğinde TTG destekli EİB projesi doğrultusunda boy gösterdi. ABD’ye en çok ihraç ettiğimiz levrek ve çipura gibi balıklar, Chef Products Fair alanında özel olarak kurulmuş stantta tadım etkinliğiyle tanıtıldı. Ayrıca, tariflerin içeriğinde yer alan ürünler ve yapılışları Turkey Discover The Potential logolu menü kartlarında misafirlere sunuldu. Organizasyonun web sitesinde Turkish Seafood logosunun yer aldığı bir reklam verildi ve ikram edilen Türk yemekleri hakkında haber yapıldı.

TÜRK TEKSTİLİ KALİFORNİYA’DA

UTİB tarafından katılımı sağlanan ve Türk tekstil sektörünün tanıtımının amaçlandığı LA Textile Show fuarı kapsamında Türk tekstili hakkında haber yapıldı. Haberde ABD’nin Çin’e uyguladığı yaptırımların Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok için bir fırsat olduğuna değinilirken Amerika pazarının Türkiye için her zaman önemli olduğuna vurgu yapıldı.

KATAR ÜRÜN FUARINA TÜRKİYE DAMGASI

8-11 Ekim tarihleri arasında Katar’ın başkenti Doha’da 1. Uluslararası Ürün Fuarı düzenlendi. 9 ihracatçı birliği ve 17 Türk firmasının katılım sağladığı fuar için Arapça ve İngilizce basın bültenleri hazırlandı. Arapça’da 40’tan, İngilizce’de ise 20’den fazla yansıma elde edildi. Etkinlikle, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması konusunda adımlar atıldı.

‘TURKISH TASTES’ CIIE 2018’E TAT KATTI

GAİB tarafından TTG desteği ile Çin’de iş olanaklarını genişletmek ve Türk lezzetlerini tanıtmak amacıyla iş toplantıları, dış mekan çalışmaları ve sosyal medya kampanyalarını içeren Turkish Tastes etkinlikleri düzenlendi. Şangay'daki açık hava alışveriş merkezlerinden biri olan Jinqiao Life Hub’ta yer alan ve kurumsal kimliğimize özel tasarlanmış Turkish Tastes karavanıyla lezzetli ürünlerimiz CIIE 2018 fuarı süresince ve sonrasında katılımcılara ikram edildi. Bununla birlikte, Çin’in popüler dijital platformlarından WeChat’te toplamda 2.5 milyondan fazla takipçiye hitap eden 2 fenomenle iş birliği yapılarak içerik üretimi sağlandı. Ayrıca, etkinlik alanı çevresinde Türk lezzetlerini tanıtan videolar gösterildi. Etkinlik çalışmalarıyla ilgili Çin’in önde gelen 10 websitesinde haber yapıldı.

PRESTİJLİ GLOBAL YAYINLARDA PR ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

AVRUPA BASININDA SAĞLAM TÜRK EKONOMİSİNE VURGU

Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan tarafından kaleme alınan ve Avrupa’nın önde gelen yayın organlarından Euronews’te yayınlanan makalede, Türk ekonomisi hakkında son zamanlarda oluşan bilgi kirliliği ve olumsuz algıya karşı gerçek veriler ele alınarak Türk ekonomisinin sağlam bir biçimde ayakta durduğuna vurgu yapıldı.

TÜRK ZEYTİNYAĞI PRESTİJ KAZANIYOR

Zeytin ve zeytinyağı sektörümüzün tanıtımı, sektörün önemli medya kuruluşlarından olan Olive Oil Times’da yayınlanan makaleyle Eylül ayında da devam etti. Daniel Dawson tarafından kaleme alınan makalede, dünyanın 5. en büyük zeytinyağı ihracatçısı olan Türkiye’nin çok iyi bir yıl geçirdiği ve son 5 yılın en yüksek ihracat seviyesine ulaşmaya yakın olduğuna dikkat çekildi.