TTG olarak ilk yılımızda ihracatçı birliklerimizle, sektör tanıtımını amaçladığımız birçok global projeyi başlattık, bazı önemli projeleri de hayata geçirdik. 2018 yılını ihracatta kırılan rekorlarla daha büyük hedeflere giden yolda güzel bir başlangıç olarak değerlendiriyor; Türkiye Tanıtım Grubu olarak tüm ihracat ailemizin 2019 yılını kutluyoruz. Sizlerin değerli katkılarıyla çalışmalarımızın hız kesmeden devam edeceği 2019 yılında; sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyoruz.

Sektörler konseyi üyelerimiz ve çalışma grubu ekibinin katılımıyla ilk çalışma grubu toplantımızı 26 Kasım günü Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirdik. Toplantıda, çalışma grubunun işleyişi ve çalışma yöntemleriyle ilgili bilgiler paylaşırken sektörlerimizin iletişim planları ve proje tekliflerine ilişkin tanıtım sunumlarını dinleme fırsatı elde ettik.

Sektörlerimizin markalaşmasını ve dünya çapında tanıtımını kolaylaştırmak adına, sektörlerin ürünlerini odağa alan kurumsal kimlik çalışmasını hayata geçirdik. Bu doğrultuda hazırlanan tanıtım materyallerinin İngilizce, Rusça ve Çince dillerinde üretimlerini sağlayarak hedef ülkelerde iletişimimizi hızlandırma yolunda önemli adımlar attık. Ayrıca, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sektör tanıtımlarını kolaylaştırmak amacıyla websitemizde birtakım güncellemeler gerçekleştirdik. Ara yüz ve içerikleri yenilenen websitemize gelen ziyaretçilerimiz sektörler tanıtım materyalleri başta olmak üzere birçok içeriklerine kolaylıkla erişebilecek. İlerleyen dönemlerde de sürdüreceğimiz içerik güncellemeleri için websitemizi takip etmeyi unutmayın.

Sn. Bakanımızın ilk Türkiye Standı ziyareti olmasından dolayı ayrı bir öneme sahip olan ve 15-17 Aralık 2018 tarihlerinde Aşkabat’ta gerçekleşen Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nda Türkiye Milli Standımızı kurduk. Türk lezzetlerimizin tanıtımı yapılan standımıza yerel basının ilgisi de yoğundu.

Globalde iletişimimizi destekleyen sosyal medyada, düzenli sayfa içeriklerinin yanı sıra ürünlerimizin bilinirliğini artırmak amacıyla ülke ve kitle hedefli ihraç ürünlerimizin tanıtıldığı 3 ayrı özel gün kampanyası düzenledik. Cadılar Bayramı’nda Türk Lokumu, Şükran günü ve Noel için Türk Zeytin Yağı ürünlerini öne çıkardığımız kampanyalar ile ABD ve Birleşik Krallık’ta yaklaşık 600 binden fazla kişiye eriştik.

New York Türk Ticaret Merkezi’nde verilen resepsiyonda, önemli alıcılar ile ilişkilerin kurulması, güçlenmesi amacıyla TTM’de temsil edilen sektör firmaları ve Amerika’nın ilgili sektör liderleri, önde gelen yayınlarının basın üyeleri buluştu.

Türk su ürünlerinin sektörel projesi kapsamında Amerika’da ürünlerimizin tanıtımı yapıldı ve Sea Food Source web sitesinde sektör hakkında röportaj yayınlandı. Sektör dinamikleri, en çok ihraç edilen balık türleri ve sektörün önemli fuarları hakkında bilgi verildi.

Doğal taşlar sektörümüzün önemli firmalarından AKDO, New York’un ardından Londra’daki Türk Ticaret Merkezinde showroom açtı. Açılış ve Türk doğal taşları hakkındaki haber Kitchens&Bathrooms News web sitesinde yayınlandı.