29 Nisan-7 Ekim 2019 tarihleri arasında Çin’in başkenti Pekin’de “Yeşil Yaşa, Daha İyi Yaşa” teması ile düzenlenecek Expo 2019 Pekin’e ülkemiz “Geleceği Yeşil ile Kucakla” alt temasıyla katılıyor. 16 milyon ziyaretçi beklenen Expo’ya, sektörlerimizi tanıtan “Geleceği Yeşil ile Kucakla” temalı projelerin başvuruları ise devam ediyor. Kabul edilen projeler TTG tarafından desteklenecektir.

Her yıl moda dünyasının heyecanla beklediği New York Fashion Week, bu yıl iki ayrı defileyle Türk modacıları ağırladı. Ticaret Bakanlığı desteğiyle ve Türkiye Tanıtım Grubu iş birliğiyle New York Fashion Week’e katılan Türk modacılar, iki defileyle Türk tekstilini bir kez daha dünya podyumlarında taşıdı. Türk modacıların New York Moda Haftası çıkarması haberi Times Meydanı’ndaki dijital ekranlara yansıdı. Yurt dışında yapılan halkla ilişkiler çalışmalarıyla ise 200 haber yansıması elde edilerek yaklaşık 84 milyon kişiye erişildi. Yurt içinde birçok önemli günlük basında haber yapıldı.

2019 yılında milli katılım fuarlarında sektörlerimiz ve ihraç ürünlerimiz tanıtılacak. 6-8 Şubat tarihlerinde Berlin’de gerçekleşen Fruit Logistica fuarında, yaş meyve sektörümüz etkinlikle tanıtıldı. İİB koordinasyonunda gerçekleşen etkinlikte, Türk meyveleriyle yapılan leziz içecekler katılımcılara sunuldu. Sektör tanıtım standına kurulan bisikletlerde pedal çevirerek taze meyvelerden içeceklerin oluşturulduğu etkinlik katılımcıların ilgisini çekti. Milli katılım fuarlarında yıl boyunca yapılacak sektör tanıtım etkinlikleriyle sektörlerimizin yaratıcı bir şekilde tanıtılması amaçlanıyor.

Türk Narenciyesi, AKİB girişimi ve TTG desteğiyle sektörümüzün en önemli pazarlarından Rusya’da gündeme geldi. Komsomolskaya Pravda, Argumenty i Fakty, Kommersant, Gazprom Medya gibi birçok yayın Türk narenciyesinden övgü ile bahsetti. Bu yayınlardaki makaleler, Türk narenciyesinin sağlıklı bir besin olmasına ve yıl boyu güneş alan Akdeniz ikliminde yetişmesine vurgu yaptı. Yayınlarda, narenciye sektörümüzün Rusya’da 1 milyar doları aşan bir pazar payına sahip olduğu mesajı da yer aldı.

2019 yılında 87 proje başvurusu yapılan sektörel tanıtım projelerinin yarısı TTG yönetim kurulu toplantılarında değerlendirildi. Sektörel tanıtım projelerinde, TTG tarafından belirlenen proje değerlendirme kriterlerine göre, değerlendirilen sektörün küresel çapta tanıtılması ve sürdürülebilir olması öncelikli aranan koşullardan ikisi. Birliklerimizden, sene boyunca başvuru süreci devam edecek sektörel tanıtım projeleri için proje başvuru formu ve sektör iletişim planını sunulması bekleniyor.