Türk Gıda ürünleri ve mutfağının küresel çapta tanıtımı için proje geliştirilmesi ve sektörü geliştirici öneriler sunmak amacıyla TTG Danışma Kurulu uzman üyeleri, Birlik Başkanları ve Gıda sektörünün uzman isimleriyle “Türk Gastronomisini Dünya Pazarlarında Tanıtma Çalışma Grubu” kuruldu. Bu grubun koordinasyonunu gerçekleştirmek amacıyla Birliklerimiz ve paydaşlarımızla 21 Mart ve 11 Nisan 2019 tarihlerinde toplantılar gerçekleştirdik.
Toplantılarda, hedef ülkelerde Birliklerimizin projelerinin koordinasyonu için fikir alışverişinde bulunuldu. Bu kapsamda ilk çalışmalarına başlayan “Türk Gastronomisini Dünya Pazarlarında Tanıtma Çalışma Grubu” Amerika’da gerçekleşecek Summer Fancy Food Show’da tanıtım aktiviteleri için çalışmalar yapıyor.

Bu sene 29 Nisan-7 Ekim tarihlerinde “Yeşil Yaşa, Daha İyi Yaşa” temasıyla katılım sağlayacağımız Expo 2019 Pekin için 12 Nisan 2019’da Sayın Bakanımızın teşrifleriyle ve Expo komiserimiz önderliğinde İstanbul basın toplantısı gerçekleştirildi. TTG desteğiyle Expo projesi yapacak Birliklerimiz, 29 Nisan Expo Açılış Günü ve 1 Temmuz Milli Günde tanıtım faaliyetlerinde bulunacak. Türkiye’nin endemik bitkilerinin öne çıkarılacağı tanıtım aktiviteleri dışında Türk gıda ürünleri ve mutfağının tadım aktiviteleri ile desteklenmesi planlanıyor.

Moda dünyasının gözünü her yıl İstanbul’a çeviren Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, 13. sezonunu 19-22 Mart 2019 tarihlerindeki etkinliklerle açtı. TTG desteği ve İHKİB girişimiyle yapılan moda haftasında, Türk hazır giyim sektörünün başarılı tasarımcıları tarafından hazırlanmış koleksiyonları göz kamaştırdı. Her gün ortalama 5.000, hafta boyunca ise 20.000’den fazla ziyaretçi defile ve sunumları takip etti. Etkinliklere Saks Fifth Avenue, Printemps, Harvey Nichols ve Liberty London gibi prestijli markalardan 100’ü aşkın satın alma temsilcisi de katılım sağladı. 
Etkinlikler hakkında Vogue İtalya, Esquire İtalya ve Fashion Network gibi moda alanında erişim gücü yüksek yayınların websitelerinde makaleler yayınlandı. Yurtdışından davet edilen yabancı influencerlar ise moda haftası süresince sosyal medya hesaplarında paylaşımlar yaparak 2 milyonu aşkın kişiye erişim sağladı. Yurt dışı yansımalarından örneklere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

TÜRK ORGANİK SEKTÖRÜ GLOBAL PAZARLARDA BİLİNİRLİK KAZANIYOR

Türk organik sektörünün tanıtımı, bilinirliği ve güvenirliğinin artırılması çalışmaları katılımı sağlanan iki global etkinlikte devam etti. Almanya’nın Nuremberg kentinde Şubat ayında düzenlenen BİOFACH 2019 ve Japonya’nın başkenti Tokyo’da Mart ayında düzenlenen Foodex Japan 2019” fuarlarına katılım sağlayan EİB, sektör profesyonellerini ağırladığı seminerlerle organik sektörünü tanıtıcı iletişim çalışmaları yaptı. Fuarlar süresince sektörün tanıtımı için dijital ekranlarda sektörü tanıtıcı reklamlar verildi. Sektör tanıtım stantlarında ise tanıtım materyalleri ziyaretçilere dağıtılarak Türk Organik sektörü hakkında farkındalık sağlandı.

TÜRK CAM SEKTÖRÜ
ORTADOĞU PAZARINDA TANITILIYOR

Cam sektörümüz, TTG desteği ve OAİB girişimiyle, hedef pazarlar Avrupa ve Ortadoğu’nun en önemli sektör buluşmalarından biri olan World of Façades (ZAK) konferanslarına katıldı. Konferans serisinin 19 Mart 2019 Dubai’de düzenlenen ayağında yaklaşık 300 sektör temsilcisine Türk Cam sektörünün ayrıcalıkları Turkish Glass sektör kurumsal kimliğiyle tanıtıldı. Sektör filmimizin de gösterildiği oturumlarla Körfez ve Ortadoğu’daki dış cephe, danışmanlık ve mimarlık sektörlerinin önemli temsilcileri Türk Cam sektörünün özellikle sürdürülebilirlik anlamında üstün yönleri ve yeni ürünleri hakkında bilgi edindi.

Mücevher sektörümüz, bakanlığımızca 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde belirlenen hedef ülkelerde yapılan çalışmalar kapsamında tanıtıldı. Mücevher sektörümüzün 2019 hedefleri, sektörde başarılı Türk firmaları ve Istanbul Jewellery Show hakkında bilgiler içeren bültenlerimiz 4 hedef ülkede 250’den fazla sitede yayınlandı, 600 milyona yakın kişiye erişti. Yurt dışı yansımalarından örneklere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz: