"Yeşil Yaşa, Daha İyi Yaşa" temasıyla 29 Nisan’da kapılarını açan Expo 2019 Pekin
sektörlerimizin açılış etkinlikleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekti.
Stant etkinlikleri Türk bulguru ve makarnasının tadımı, paketli fındık ürünleri dağıtımının yanında, Türkiye tanıtımı kapsamında Karadeniz yöremizi temsilen horon performansı, Anadolu’yu temsilen ise Arpanatolia müzik dinletisi yapıldı. Katılımcılara sektörlerimizi anlatan Çince sektör tanıtım sunumları yapıldı.
1 Temmuz’un Milli Günümüz ilan edildiği Expo’da, mücevher sektörümüzün sergi ve defilesi, kum sanatı gösterisi, tekstil sektörü sergisi, kozmetik sektörü tanıtımı ve çeşitli gıda sektörlerimizin tadım etkinlikleri yapılması planlanıyor.

2012 yılından itibaren T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası; bu sene 3-4 Mayıs tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Shazam Kurucu Ortağı Chris Barton’dan, Nasa Eski Roket Mühendisi Kevin J Debruin’e kadar inovasyon ekosistemine katkıda bulunan bir çok konuşmacının yer aldığı etkinlik yurtdışında da konuşuldu. Başta 4 hedef ülke Rusya, Çin, Hindistan ve Meksika’da etkinlik hakkında bülten paylaşımı 379 haber sitesinde yapılarak 51 milyon kişiye erişildi. Etkinlik kapsamında Amerika, Hindistan ve İngiltere hedef ülkelerine erişimi yüksek olan basın üyeleri ağırlandı.
Amerika, Hindistan ve İngiltere’den takipçileri olan teknoloji, bilim ve inovasyon platformu Interesting Enginering yazarları Inovasyon Haftasına davet edildi. Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımların yanı sıra web sitesinde IHA teknolojilerinden, e-ihracat’a kadar Türkiye’deki inovasyon konuları hakkında makaleler yayınlandı. Refik Anadol, Gökhan Özel ve Umut Yıldız ile yapılan röportajlar ile platformdaki içerik çalışmaları Mayıs ayı boyunca devam edecek.

 

2019 yılı için İhracatçı Birliklerimiz 87 ayrı sektörel tanıtım proje başvurusu yaptı. 2019’un ilk 5 ayında, TTG YK toplantılarında 72 proje değerlendirildi ve bu projelerden 17 tanesi Birliklerimiz tarafından hayata geçirildi.
Expo 2019 Pekin ve Innoprom gibi ülkemizin temsil edildiği milli katılım fuarlarında ise Birlik proje talepleri ayrıca değerlendiriliyor.

Ülkemizdeki sektörlerin ve ürünlerin küresel çapta tanıtımı için hedeflenen ve öncelikli ülkelerde yüksek etki gücüne sahip sosyal medya fenomenleri, alanında tanınmış gazeteci, editör ve diğer basın mensuplarıyla işbirliği yapılması planlanıyor. Bu kapsamda, küresel çapta tanıtımı hedeflenen sektörlerimizin, ürünlerimizin tanıtımı ve işbirliği için Birliklerimize resmi yazıyla çağırı yapıldı. Birliklerimiz tarafından iletilecek öneri isimler TTG tarafından değerlendirilerek uygun bulunan isimlerle sektör tanıtım iş birliği desteklenecek.