Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Gonca Yılmaz Batur’un teşrifleriyle, 5-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Şanghay’da Uluslararası Çin İthalat Fuarı’nda Türkiye ülke pavyonu ile yerimizi aldık.

Gıdadan tekstile, medikalden kozmetiğe kadar Türkiye’den 17 farklı sektör, 59 firma ve 5 kurumun katılım gösterdiği fuarın teması ise “Perfect Harmony” (Mükemmel Uyum) olarak belirlendi. Bu tema bünyesinde, Çin ile Türkiye arasındaki ticari etkileşime atfen; iki farklı kültürün müzik, gastronomi ve el sanatlarındaki ortak noktalara değinen ebru, çini aktiviteleri ve Türk Sanat Müziği performansına yer verildi. Pavyonda sektörlerden ürünler sergilenirken; interaktif ekran uygulaması ile de sektör ve ürün sayfaları deneyim ekranında ziyaretçilere sunuldu. Türk lezzetlerinin tanıtımı için tasarlanan “Turkish Tastes” alanında ise yemek şovları ve tadım etkinlikleri düzenlendi.

Yapılan PR faaliyetleri sonucunda 161 online ve sosyal medya haber yansıması, 20 video yansıması ve 10 yazılı basın yansıması alınarak toplamda 191 haber ile 9,724,366,682 kişiye erişildi. Fuarda iş birliği yapılan Çin’in ünlü sosyal medya fenomeni Prince’in Turkish Taste alanı ve Türkiye pavyonundan yaptığı canlı yayın ise 40 milyon kişiye erişim sağladı.

21-24 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen INFLOW Global Summit & Awards bünyesinde sosyal medya fenomenleri ile iş birliği yapıldı. Türk gastronomi ve moda sektörleri, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sosyal medya fenomenlerine eşsiz bir deneyimle tanıtıldı. Moda ile ilgilenen fenomenler mücevher ve hazır giyim workshoplarına katılırken; gastronomi tarafında, yerli fenomen Refika Birgül ile benzersiz Türk mutfağı deneyimi yaşadılar. Katılımcı 11 fenomenin yaptığı toplam 81 paylaşım ile sosyal medyada 19.652.200 kişiye ulaşıldı.