Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan’ın başkanlığında, 22 Şubat 2020 Cumartesi günü 3. TTG Danışma Kurulu toplantısı İstanbul Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşti. Toplantıda TTG’nin 2020 icra planı Sn. Bakanımıza ve tüm Danışma Kurulu üyelerine sunulurken, sektörel proje başvurusu olan sektör temsilcileri de projelerini anlatma fırsatı elde ettiler.

Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye Tanıtım Grubu iş birliği ile; New York Fashion Week bünyesinde 8 ve 11 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleşen “Turkish Designers” defilesi aracılığıyla Türk Moda Tasarımının tanıtımı projesi hayata geçirildi. Defileye hayat veren ünlü moda tasarımcıları Hakan Akkaya, Simay Bülbül, Aslı Filinta ve Deniz & Begüm Berdan (DBBERDAN)’ın tasarımları ve yüzde yüz Türk kumaşlarıyla hazırlanan koleksiyonlardan oluşan defile uluslararası medya kuruluşlarınca da büyük ilgi gördü.

“4 Türk Tasarımcısının New York Çıkarması” olarak gösterilen defilede, Aslı Filinta’nın 16. Yüzyıl Türk sanat ve kültüründen esinlenilerek modernize edilmiş tasarımları; DBBERDAN’ın da çevreye duyarlı malzemeler ve teknoloji ile sentezlenen tasarımları dikkat çekti. Hakan Akkaya'nın ise rugan kumaşlara ve kürklere yer verdiği “Turkish Luxury “ parçaları podyumda yerini alırken; Simay Bülbül’ün deri ve kumaşı birleştiren modern tasarımları izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın yönlendirmeleri ile Uluslararası arenada Türk Malı için kullanılan Turkey-Discover the Potential yerini “Türkiye”ye bıraktı. Bu kapsamda artık tüm iletişim materyallerindeki Turkey-Discover the Potential logosu yerine “Türkiye” logosu kullanılacak.

Sosyal medya hesaplarımızı da artık “ Made in Turkiye” adı altında takip edebilirsiniz. 

12-15 Şubat tarihleri arasında Almanya, Nürnberg'de gerçekleşen Biofach 2020 fuarına Ege İhracatçılar Birliği de katıldı. Organik ürün ihracatı konusunda koordinatör birlik olarak görevlendirilmiş olan Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye'deki organik sektörünün tanınırlığının arttırılması üzerine bilgilendirici bir proje çalışması hazırladılar.

100'ü aşkın ülkeden gelen 8.000'den fazla katılımcının iştirak ettiği fuarda organik üretim üzerine bilgi paylaşımı içeren seminerler düzenlendi. Türkiye tanıtım alanımıza Nürnberg Başkonsolosumuz Serdar Deniz ve Münih Ticaret Ataşemiz Sayın Ayman Ertem Çoban da ziyaretlerini gerçekleştirdiler.